Recenzja z „Magazynu Literackiego Książki” nr 7/2015

piekarska1a (2)Spojrzenie na stołeczne miasto z zupełnie innej perspektywy. Żeby lepiej zrozumieć zamysł autorki, warto sięgnąć po przywołany przez nią mickiewiczowski wiersz „Romantyczność” z osławionym cytatem: „Czucie i wiara silniej mówi do mnie niż mędrca szkiełko i oko”. Tu prawda miesza się z fikcją, historyczne fakty z paranormalnymi zjawiskami.

Małgorzata Karolina Piekarska jest dziennikarką i pisarką, w tym autorką wyśmienitej powieści dla młodzieży „Klasa pani Czajki”, przygodowo-detektywistycznej książki dla starszych dzieci „tropiciele”, poradnika „Kurs dziennikarstwa dla samouków”, a z zamiłowania rodzinnym genealogiem, blogerką i varsavianistką.

Książka składa się z osiemnastu rozdziałów, każdy poświęcony jest innej dzielnicy Warszawy, każde opracowanie toczy się wokół historycznego wydarzenia. Autorka czerpała pełnymi garściami z bogatej historii Warszawy i jej mieszkańców, z domowego archiwum własnego oraz przyjaciół i znajomych, doprawiając opowieści solidną dawką magiczności.

„Czucie i Wiara” to nazwa biura, prowadzonego przez głównych bohaterów. Są niczym Dana Scully i Fox Mulder z serialu „Archiwum X”. I tak jak amerykańscy agenci, zajmują się dziwnymi i trudnymi do wyjaśnienia w racjonalny sposób zjawiskami, tyle, że na stołecznych ulicach. Dla Józefa i Bronisława Krosnowskich nie ma spraw, których nie da się wyjaśnić, nawet jeżeli trzeb sięgnąć o czasów wojen ze Szwedami czy powstań narodowych. Przez karty książki przewija się barwny korowód postaci, historycznych i prawdziwych.

Detektywi rozwikłają zagadkę nietypowych odgłosów zakłócających działalność Radia Bemowo; jak się okazuje ma to związek z obroną stacji nadawczej Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej we wrześniu 1939 roku na terenie fortu Babice. Z kolei tajemnicze rosyjskie głosy, które słyszy mieszkanka Ochoty przy ul. Na bateryjce mają związek z powstaniem listopadowym. Wśród wielu tajemnic jest też uporczywie powracający do krypty-kapliczki św. Bonifacego talar, pojawiający się znikąd tramwaj na Targówku, płacząca Madonna w Rembertowie lub też nietuzinkowy apartament w zajeździe Napoleońskim Wawrze. Każdy mieszkaniec Warszawy może poznać fascynującą zagadkę swojej dzielnicy. Książka Małgorzaty Karoliny Piekarskiej jest szczególnym dowodem pamięci o historii Warszawy.

(ET)

Źródło: Magazyn Literacki Książki nr 7/2015

Udostępnij na: