Spotkanie w Księgarni Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim

03Wydawnictwo LTW zaprasza do Księgarni Fundacji Pomocy Bibliotekom Polskim na spotkanie z Małgorzatą Karoliną Piekarską n.t. jej ostatniej ksiązki “Czucie i Wiara”, czyli warszawskie duchy”. Rozmowę poprowadzi Piotr Müldner-Nieckowski.

„Czucie i Wiara” to nazwa mieszczącego się na Saskiej Kępie biura detektywistycznego, prowadzonego przez Józefa i Bronisława Krosnowskich. Panowie zajmują się wyjaśnianiem zjawisk paranormalnych, których przyczynami są wydarzenia z przeszłości. Każdy rozdział to jedno takie śledztwo i jednocześnie… jedna warszawska dzielnica. To także jedna, różnie pojmowana przez autorkę, epoka lub jedno wydarzenie historyczne. Są tu więc powstania narodowe, wojny ze Szwedami, rewolucja 1905 r., a także pewne postaci, np. słynna Lurierka, w której domu publicznym król Stanisław August Poniatowski obradował z ministrami, i szach perski, który w końcu XIX w. odwiedził Polskę. Tu miesza się prawda z fikcją i współczesność z historią. A duchy? One co krok zdradzają swą obecność! A przecież gdy dają znaki, to zawsze w jakimś celu. Czego więc chcą od nas warszawskie duchy?

Udostępnij na:

Zapraszam przed odbiorniki

piekarska1a (2)Zapraszam w najbliższą niedzielę 5 września o godz. 20:00 do wysłuchania audycji o Warszawie i mojej ostatniej książce „Czucie i Wiara, czyli warszawskie duchy”. Radio „Złote Przeboje” w Warszawie na częstotliwości 100,1 FM.
Można też słuchać on-line tutaj.

Udostępnij na:

Recenzja z “Magazynu Literackiego książki”

Ukazała się kolejna recenzja. Tym razem w prstiżowym Magazynie Literackim Książki.

mkl“Książka składa się z osiemnastu rozdziałów, każdy poświęcony jest innej dzielnicy Warszawy, każde opracowanie toczy się wokół historycznego wydarzenia. Autorka czerpała pełnymi garściami z bogatej historii Warszawy i jej mieszkańców, z domowego archiwum własnego oraz przyjaciół i znajomych, doprawiając opowieści solidną dawką magiczności.
„Czucie i Wiara” to nazwa biura, prowadzonego przez głównych bohaterów. Są niczym Dana Scully i Fox Mulder z serialu „Archiwum X”. I tak jak amerykańscy agenci, zajmują się dziwnymi i trudnymi do wyjaśnienia w racjonalny sposób zjawiskami, tyle, że na stołecznych ulicach. Dla Józefa i Bronisława Krosnowskich nie ma spraw, których nie da się wyjaśnić, nawet jeżeli trzeb sięgnąć o czasów wojen ze Szwedami czy powstań narodowych. Przez karty książki przewija się barwny korowód postaci, historycznych i prawdziwych.”

więcej: http://issuu.com/magazynliteracki/docs/mlk_07_2015

Udostępnij na:

Kolejna recenzja…

piekarska1a (2)

Ukazała się kolejna recenzja. Jej autorką jest Agnieszka Woch, a recenzję opublikowano na portalu hitmag.org.

Historia Warszawy kryje wiele tajemnic i zapomnianych zdarzeń. Małgorzata Karolina Piekarska w swych opowiadania pt. „Czucie i wiara, czyli warszawskie duchy” postanowiła przypomnieć o niektórych z nich. Po raz kolejny okazuje się, że nawet zwykłe z pozoru miejsca mogą ukrywać fascynujące dzieje.

Małgorzata Karolina Piekarska w swojej nowej książce próbuje stworzyć nowe warszawskie legendy, a także – na swój sposób – opowiedzieć dzieje kilku ważnych dla warszawiaków miejsc. W tym celu sięga do literatury popularnej, a momentami wręcz kryminalnej. Wszystko po to, by wciągnąć czytelnika w opowieść o tajemnicach warszawskich dzielnic i plastycznie wykreować postaci Józefa i Bronisława Krosnowskich – ojca i syna prowadzących biuro detektywistyczne „Czucie i wiara”. Nie jest ta przybytek pierwszy z brzegu, bo co prawda biuro zajmuje się rozwiązywaniem problemów mieszkańców Warszawy, ale głównie tych dotyczących zjawisk paranormalnych związanych z historią jej poszczególnych dzielnic. Kolejni klienci zlecają mu m.in. zbadanie tajemnicy znikającego talara i śpiewów starocerkiewnego chóru w kościołach na Mokotowie i Bielanach, dziwnych dźwięków na Bemowie, ducha Leonida Piaseckiego na Pradze Południe czy płaczącej Madonny z Rembertowa.
Autorka niezwykle ciekawie opisuje dzieje poszczególnych miejsc. Dzięki temu czytelnik ma okazję obserwować Warszawę z nieco innej, mniej znanej strony, wskrzesza zapomniane historie, którymi kiedyś żyli jej mieszkańcy. W każdym wątki da się dostrzec gruntowne przygotowanie merytoryczne pisarki. Snuje ona swoje opowieści w oparciu m.in. o opracowania historyczne, co nadaje tej książce nie tylko wymiar rozrywkowy, lecz także edukacyjny. Można wręcz powiedzieć, że pełni ona funkcję swojego rodzaju przewodnika -pokazując odbiorcom warte dostrzeżenia punkty na mapie Warszawy i opisując je w łatwy do przyswojenia, a jednocześnie naprawdę niebanalny sposób.

więceej na stronie… http://histmag.org/Malgorzata-Karolina-Piekarska-Czucie-i-wiara-czyli-warszawskie-duchy-recenzja-11462

Udostępnij na:

Jak pisarz z pisarzem

piekarska1a (2)Wacław Holewiński i Marek Ławrynowicz zapraszają do wysłuchania najnowszej audycji w Radiu Wnet – “Jak pisarz z pisarzem”. Gościem audycji była Małgorzata Karolina Piekarska, a rozmawiano o jej najnowszej książce “Czucie i wiara czyli warszawskie duchy”. A audycji można posłuchać na stronie: http://www.radiownet.pl/publikacje/jak-pisarz-z-pisarzem-malgorza-karolina-piekarska

Udostępnij na: