Rozdział szósty (fragmenty)
Praga Południe, czyli… Wyznanie na filarze
(…) „Chialem edno napisat. Tie boeche, ne gnewaise pchijade powem. Pocalui Janinkę odemnie. Bond spokoina i ne platch. Utiskam Tie moja kochana i caluę zlotę rontchki Twui na wieki Lenia. Adres pich po russku: г. Кіевъ Кіевское военное училище. Юнкеру 1роты Леониду Jосифовичу Пясецкому”.
Spytaliśmy, czy możemy pożyczyć listy i fotografię. Chcieliśmy pokazać ją Leosiowi. Pani Karolina jednak się nie zgodziła. Powiedziała, że to jej rodzinne pamiątki i nie lubi się z nimi rozstawać. Obiecała za to nam zeskanować wszystko i wysłać do biura. Gdy wychodziliśmy powiedziała jeszcze:
– Wiem z przekazów rodzinnych, że sprawa z tym Leonidem się wydała. I ojciec, czyli prapradziadek, zrobił prababci awanturę. Przypominał, że nie wiadomo na sto procent, czy jej mąż nie żyje. Po drugie krzyczał, że już jedna kuzynka w połowie dziewiętnastego wieku wyszła za Rosjanina. I dość tego skundlenia się z Ruskimi. Miał na myśli Marię Szenkównę, która wyszła za asesora kolegialnego szpitala wojskowego na Ujazdowie. Nazywał się Żernoklejew. Karolcia krzyczała wtedy, że przecież ten ukochany jest synem Heleny, jednej z córek Marii z Szenków Żernoklejewowej. Ta Helena wyszła za mąż za Piaseckiego. Teraz myślę, że to ten Piasecki – zakończyła opowieść prawnuczka Karolci. Obiecaną przesyłkę otrzymaliśmy dopiero po kilku dniach. Pani najwyraźniej nie spieszyło się z wyjaśnieniem tajemnicy. Nic zresztą dziwnego. Słowem nawet nie zająknęliśmy się, że podejrzewamy, iż duch Leonida Piaseckiego przychodzi pod most Poniatowskiego i pisze na filarze miłosne wyznanie. Ludzie rzadko biorą na poważnie takie opowieści. Gdy Leoś pojawił się w naszym biurze i zobaczył na ekranie komputera zeskanowane zdjęcie Leonida Piaseckiego, najpierw zaniemówił, a potem… zerwał się jak opętany i wybiegł od nas. Wrócił po mniej więcej półgodzinie ze swoją fotografią z dawnych lat. Fotografią w polskim mundurze. Przedstawiała mężczyznę łudząco podobnego do odzianego w rosyjski mundur Leonida Piaseckiego.
(…)
W granicach Warszawy: od XVIII w.
Powierzchnia: 22,38 km2
Według miejskiego systemu informacji dzieli się na rejony:
- Kamionek
- Saska Kępa
- Gocław
- Gocławek
- Grochów
- Olszynka Grochowska
A więcej tutaj o Pradze Południe…